W ramach wdrożonego systemu Miasto Gdynia uruchomiło własną sieć LoRaWAN dla rozwiązań IoT.
Celem wprowadzenia systemu była zarówno poprawa bezpieczeństwa, jak i podniesienie komfortu życia mieszkańców.
W ramach wdrożonego systemu Miasto Gdynia uruchomiło własną sieć LoRaWAN dla rozwiązań IoT. Wdrożenie pozwoliło nam na zakup energooszczędnych detektorów, które mogą pracować wiele lat na baterii bez ponoszenia jakichkolwiek opłat abonamentowych związanych z komunikacją z urządzeniami. Natomiast dzięki zastosowaniu oprogramowania open source możemy rozbudowywać sieć o urządzenia różnego typu od różnych producentów, które są zgodne z standardem loRa tj. czujniki jakości powietrza, oświetlenia, zapełnienia koszów ulicznych itp. Dzięki pilotażowemu wdrożeniu monitoringu parkingów OzN skróceniu ulegnie czas poszukiwania wolnego miejsca parkingowego. System pozwoli również na zlokalizowanie wolnego miejsca najbliżej celu podróży, co przy okazji ograniczy zbędny ruch samochodowy.
Piotr Wiśniewski, naczelnik Gdyńskiego Centrum Kontaktu
Partnerem technologicznym w projekcie była Gdyńska firma mieszcząca się w PPNT WiRan / SEZO specjalizująca się w realizacjach projektów w technologii RF/Microwave, telemetrii, rozwiązaniach IoT (LoRaWAN, NB-IoT i LTE-M) oraz badaniach EMC.
Jako biuro projektowe urządzeń elektronicznych posiadamy ponad dwadzieścia lat doświadczenia w tej dziedzinie, co owocuje nie tylko siecią międzynarodowych partnerów, dostawców i klientów, ale również zdolnością do walidacji pomysłów i specyfikacji technicznych produktów w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu wraz z zespołem GCK udało nam się wdrożyć omawianie rozwiązanie w zaledwie 3 miesiące.
Maciej Król, założyciel i Prezes Zarządu WiRan / SEZO Sp. z o.o.
https://otwartedane.gdynia.pl/pl/organization/sezo